UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri

Latin Amerika ve Karayip Devletleri ile Türkiye Arasında UNESCO Konularında Deneyim Paylaşımı için Yuvarlak Masa Toplantısı


Latin Amerika ve Karayip Devletleri ile Türkiye Arasında UNESCO Konularında Deneyim Paylaşımı için Yuvarlak Masa Toplantısı UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ev sahipliğiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle 29 Eylül 2017 tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi. 

Söz konusu toplantıya Ekvador, Guyana, Guatemala, Haiti, Kosta Rika, Küba, Jamaika, Uruguay, Saint Vincent ve Grenadines UNESCO Millî Komisyonları Genel Sekreterleri ve Bakanlık temsilcileri katılım sağladı. Toplantının açılış konuşmaları UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Hüseyin Avni BOTSALI ve Guatemala Kültür Bakan Yardımcısı Maximiliano Antonia ARAUJO ARAUJO tarafından yapıldı. Yoğun program ve gündemi nedeniyle toplantıya katılım sağlayamayan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ’un iletmiş olduğu mesaj katılımcılarla paylaşıldı. 

Açılış Konuşmalarının ardından Latin Amerika ve Karayip Devletleri temsilcileri ülkeleri adına konuşmalarını gerçekleştirdi. Sayın OĞUZ’ın moderatörlüğünde düzenlenen ilk oturumda UNESCO listeleri, ağları ve programları hakkında işbirliği imkânları tartışıldı. İkinci oturumda Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve 2030 Gündemi 17 Hedef üzerinden tartışılarak deneyim paylaşımında ve değerlendirmelerde bulunuldu. Üçüncü oturumda ise UNESCO’nun altı Kültür Sözleşmesi ve uygulama alanları üzerinde tartışmalar yürütüldü. 

Gündemde görüşülen konuların genel bir değerlendirilmesinin ardından kapanış oturumuyla toplantı sona erdi. Toplantıda, Türkiye ile Latin Amerika ve Karayip Devletleri UNESCO Millî Komisyonları İstişare Toplantılarının her yıl düzenli olarak yapılması ve bu toplantının yapılacak olan bu istişare toplantılarının ilki olması benimsendi.