UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Bayburt ziyareti

25.7.2019

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Bayburt Belediye Başkanlığı tarafından 22-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Bayburt Dede Korkut 25. Uluslararası Kültür Sanat Şöleni”ne katılmak için Bayburt’u ziyaret etti. ‘Dede Korkut’ mirasının korunması ve farkındalığının arttırılması amacıyla planlanan Şölen kapsamında çalıştaylar, konserler, çeşitli kültür-sanat aktiviteleri gerçekleştirildi. “Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Efsaneleri ve Müziği” UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesine 2018 yılında Türkiye’nin Listedeki 17. unsuru olarak kaydedilmişti.

Sayın OĞUZ, ziyareti kapsamında ayrıca Bayburt Valisi Ali Hamza PEHLİVAN, Bayburt Belediye Başkanı Hükmü PEKMEZCİ ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk ÇOŞKUN‘u makamlarında ziyaret ederek, Bayburt’un somut ve somut olmayan kültürel mirasları kapsamında istişarelerde bulunmuştur. Ziyaretlerde ayrıca Bayburt ilinde yürütülen diğer kültür çalışmaları hakkında da olası işbirlikleri görüşülmüştür.


first img first img first img first img

 

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında