UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

STEM Okul Projesi Diyarbakır’da Gerçekleştirildi

25.2.2019

UNESCO’nun küresel önceliklerinden biri olan toplumsal cinsiyet eşitliği ile UNESCO’nun eğitim ve doğa bilimleri sektörleriyle ilişkili olarak UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi işbirliğinde 25-26 Şubat 2019 tarihlerinde Diyarbakır’da kız çocuklarının eğitimine yönelik STEM Okul Projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında 6. ve 7. sınıfta okuyan Türk ve Suriyeli 207 kız öğrenciye fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında iki gün süren eğitim verildi.  

Etkinliğe UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu temsilen UTMK Yönetim Kurulu Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanı Prof. Dr. Zeynep KARAHAN USLU, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkan Vekili Özlem BOZKURT GEVREK, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyeleri Prof. Dr. Aylin GÖRGÜN BARAN, Emine ERDEM, Doç. Dr. R. Arzu KALEMCİ ve UNESCO Uzmanı Şule ÜRÜN katıldı.  

Etkinliğin açılış bölümünde L’ORÉAL-UNESCO Uluslararası Yükselen Yetenekler Ödülü 2018 yılı sahibi İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu SAĞ tarafından kız çocuklarına ilham veren bir sunum gerçekleştirildi. İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi Öğretim Üyesi Dr. Devrim AKGÜNDÜZ ve beraberindeki akademisyenlerce iki gün süren STEM eğitimi verildi.

Öğrencilere katılım belgelerinin takdim edildiği kapanış bölümüne UNESCO Türkiye Millî Komisyonu heyetinin yanı sıra; Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşe ERGEZEN ve aynı zamanda UTMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Üyesi olan Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser USTAOĞLU, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan BİRCAN, İstanbul Aydın Üniversitesi STEM Merkezi akademisyenleri, yerel yöneticiler, öğretmenler ve basın mensupları katıldı.  

Program kapsamında UNESCO Türkiye Millî Komisyonu heyeti tarafından Diyarbakır Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU makamında ziyaret edilerek, ev sahipliği için teşekkür edildi ve UNESCO konularında istişarede bulunuldu.


first img first img first img first img first img first img first img

 

 

Diğer Haberler

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Uluslararası Öğrenci Akademisinin UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyareti. “Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı Uluslararası Konferans 15 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi. 12 Mayıs 2019 tarihinde Garabağ Mugam Grubu ve Hacettepe Senfoni Orkestrası Konseri gerçekleştirildi. "20. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler: Sinema ve Göç" başlıklı film festivali 7-11 Mayıs terihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali yerleşkesinde gerçekleştirildi 27. Dönem Ankara Milletvekili Zeynep YILDIZ UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyaret etti Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği temsilcileri Uğur GENÇ ve Semih ÇIKRIKÇI’nın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Ziyareti Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında UNESCO, Şanlıurfa ve Göbekli Tepe İstişare Toplantısı TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığı Devir Teslimi UNESCO Kategori 2 Uluslararası Dövüş Sanatları Merkezi Genel Sekreteri Kim Sihyun ve Uzman Choi Hanna UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyaret etti. “UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” Çalıştayı gerçekleştirildi. Ballıca Mağarası Tabiat Parkı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine Kaydedildi Ankara’nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı ve Fotoğraf Sergisi 16 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi