UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Paris’te bulunan Notre-Dame Katedrali'nde yangın: ‘UNESCO, Üstün Evrensel Değere sahip bu tarihi mirasın korunması ve rehabilite edilmesi için Fransa’nın yanında durmaktadır’

15.4.2019

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, dün gece Paris Notre-Dame Katedrali'ni tahrip eden yangına ilişkin “kalplerimiz derinden yaralandı” diyerek yaşadığı üzüntüyü dile getirmiştir.  Katedral, 1991 yılında Dünya Mirası Listesi'ne kaydedilen “Paris, Banks of the Seine” Dünya Mirası Alanının bir parçasıdır. Bahse konu Dünya Mirası Alanı Sully ve Léna köprülerinin arasında iskeleler, köprüler ve tarihi Seine Nehri kıyılarından oluşmaktadır.

Fransız yetkililerle bölgeyi ziyaret eden Audrey Azoulay  ‘Notre Dame, tarihi, mimari ve ruhani üstün evrensel mirası temsil etmektedir. Aynı zamanda edebi mirasın bir anıtıdır, kolektif hayal gücümüzü yansıtan eşsiz bir eserdir. Bu drama kültürel mirasın bizi birbirimize bağlayan gücünü hatırlatmaktadır. Dünyanın her yerinden destek mesajları alıyoruz,’ açıklamasında bulunmuştur.

Katedral, kaburga tonozların ve payandaların kullanımı, vitray açıklıkları ve heykelleriyle Fransız Gotik mimarisinin en önemli örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kilisenin inşaası 1160 yılında başlamış ve bir asırdan fazla sürmüştür.

UNESCO Genel Direktörü ayrıca, en kısa sürede hızlı bir hasar değerlendirmesi yapılacağını da açıklamış ve “UNESCO, bu paha biçilmez mirası korumak ve rehabilite etmek için Fransa'nın yanında duracaktır” demiştir. Ayrıca Audrey Azoulay “Uzmanlarla temas halindeyiz ve hasarı değerlendirmek, korunabilecekleri korumak ve kısa ve orta vadeli önlemleri planlamak için acil durum misyonuna hazırız” demiştir.

Değerlendirme çalışmaları, bir eylem planı geliştirmek, alanın daha fazla zarar görmesini engellemek ve özgün unsurları mümkün olduğu ölçüde kurtarmak için, ulusal ve yerel yetkililer, alan yöneticileri ve kilise yetkilileri dâhil ilgili makamlarla yürütülecektir. Ardından UNESCO, yetkililere rehabilitasyon çalışmalarında eşlik edecek ve destek sağlayacaktır.

Diğer Haberler

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Uluslararası Öğrenci Akademisinin UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyareti. “Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı Uluslararası Konferans 15 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi. 12 Mayıs 2019 tarihinde Garabağ Mugam Grubu ve Hacettepe Senfoni Orkestrası Konseri gerçekleştirildi. "20. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler: Sinema ve Göç" başlıklı film festivali 7-11 Mayıs terihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali yerleşkesinde gerçekleştirildi 27. Dönem Ankara Milletvekili Zeynep YILDIZ UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyaret etti Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği temsilcileri Uğur GENÇ ve Semih ÇIKRIKÇI’nın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Ziyareti Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında UNESCO, Şanlıurfa ve Göbekli Tepe İstişare Toplantısı TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığı Devir Teslimi UNESCO Kategori 2 Uluslararası Dövüş Sanatları Merkezi Genel Sekreteri Kim Sihyun ve Uzman Choi Hanna UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyaret etti. “UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” Çalıştayı gerçekleştirildi. Ballıca Mağarası Tabiat Parkı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine Kaydedildi Ankara’nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı ve Fotoğraf Sergisi 16 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi