UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine Kaydedildi

18.4.2019

 UNESCO’nun 1972 tarihli Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşmesi kapsamında oluşturulan UNESCO Dünya Mirası Listesinde 845’i kültürel, 209’u doğal ve 38’i karma miras olmak üzere toplam 1092 miras alanı bulunmaktadır. Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesinde 16’sı kültürel, 2’si karma olmak üzere toplam 18 miras alanı bulunmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi tarafından Dünya Mirası Listesine kaydedilen mirasların yanı sıra bir de söz konusu listeye önerilmesi öngörülen ancak henüz adaylık süreçleri tamamlanmayan miraslardan oluşan UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi bulunmaktadır. Türkiye tarafından yapılan başvuru ve UNESCO Dünya Mirası Merkezince yapılan inceleme sonrasında envanter niteliğindeki UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine doğal miras kriterlerinden Tokat’ın Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası Tabiat Parkı’nın eklenmesi uygun bulunmuştur. Bu kayıtla birlikte Türkiye’nin Geçici Listedeki aday miras alanı sayısı 78’e yükselmiştir. Türkiye’nin Geçici Listedeki alanlarından 73’ü kültürel, 2’si karma ve 3’ü doğal miras özelliği taşımaktadır. Dünya genelinde ise Geçici Listede 178 ülkeden 1732 aday miras alanı bulunmaktadır.

UNESCO Dünya Mirası Merkezi tarafından Geçici Listeye kaydedilmesi benimsenen miras alanlarıyla ilgili karar 30 Haziran-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Azerbaycan’ın ev sahipliğinde Bakü’de düzenlenecek olan Dünya Mirası Komitesi 43. Oturumunda onaylanacaktır.


Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindeki alanlarına için Tıklayınız


UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi hakkında detaylı bilgi için Tıklayınız 

 

Diğer Haberler

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Uluslararası Öğrenci Akademisinin UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyareti. “Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı Uluslararası Konferans 15 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi. 12 Mayıs 2019 tarihinde Garabağ Mugam Grubu ve Hacettepe Senfoni Orkestrası Konseri gerçekleştirildi. "20. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler: Sinema ve Göç" başlıklı film festivali 7-11 Mayıs terihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali yerleşkesinde gerçekleştirildi 27. Dönem Ankara Milletvekili Zeynep YILDIZ UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyaret etti Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği temsilcileri Uğur GENÇ ve Semih ÇIKRIKÇI’nın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Ziyareti Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında UNESCO, Şanlıurfa ve Göbekli Tepe İstişare Toplantısı TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığı Devir Teslimi UNESCO Kategori 2 Uluslararası Dövüş Sanatları Merkezi Genel Sekreteri Kim Sihyun ve Uzman Choi Hanna UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyaret etti. “UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” Çalıştayı gerçekleştirildi. Ankara’nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı ve Fotoğraf Sergisi 16 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi