UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” Çalıştayı gerçekleştirildi.

19.4.2019

19 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da, “UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun 70. Yılında Dünya Belleği Programı: Erişim, Koruma ve Yönetim” adlı bir çalıştay düzenlenmiştir.

Belgesel mirasın korunması, belgesel mirasa erişim ve belgesel mirasın yönetimi hakkında farkındalığı artırmak ve mevcut ulusal envanterin güncellenmesi amaçlarıyla gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmalarını UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Öcal OĞUZ ve Millî Eğitim Bakan Yardımcısı ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dünya Belleği İhtisas Komitesi Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN gerçekleştirmiştir. UNESCO Bilgi ve İletişim sektöründen sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Moez CHAKCHOUK’un çalıştay katılımcılarına hitaben gönderdiği video mesajı yayınlanmıştır.

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dünya Belleği İhtisas Komitesi Üyesi Sayın Dr. Öğr. Üyesi Bahattin YALÇINKAYA, Belgesel Miras ve Ulusal Bellek Programı başlığı altında bir sunum yapmıştır. Ardından, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Dünya Belleği İhtisas Komitesi Başkan Vekili Sayın Prof. Dr. Yaşar TONTA, UNESCO Dünya Belleği Programı ve Kültürel Miras Yönetimi hakkında bir konuşma gerçekleştirmiştir.

Açılış konuşmaları ve sunumların ardından, katılımcılar çalışma gruplarına ayrılarak, dağıtılan Çalıştay sorularına cevap vermiş; Program kapsamında ve ulusal listenin güncelleştirilmesi konusunda neler yapılabileceği hakkında değerlendirmelerde bulunmuşlardır. Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ın moderatörlüğünü yaptığı toplantının kapanış oturumunda ise, grup moderatörleri kendi gruplarının görüş ve değerlendirmelerini dile getirmişlerdir.


Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız.


Program için Tıklayınız.

 

 

Diğer Haberler

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Uluslararası Öğrenci Akademisinin UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyareti. “Büyük Bozkır: Kültürel Miras ve Dünya Tarihindeki Rolü” başlıklı Uluslararası Konferans 15 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te gerçekleştirildi. 12 Mayıs 2019 tarihinde Garabağ Mugam Grubu ve Hacettepe Senfoni Orkestrası Konseri gerçekleştirildi. "20. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler: Sinema ve Göç" başlıklı film festivali 7-11 Mayıs terihlerinde Kadir Has Üniversitesi Cibali yerleşkesinde gerçekleştirildi 27. Dönem Ankara Milletvekili Zeynep YILDIZ UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu ziyaret etti Kültürel Mirası Koruma ve Araştırma Derneği temsilcileri Uğur GENÇ ve Semih ÇIKRIKÇI’nın UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Ziyareti Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında UNESCO, Şanlıurfa ve Göbekli Tepe İstişare Toplantısı TÜRKSOY Üyesi Ülkeler UNESCO Millî Komisyonları Dönem Başkanlığı Devir Teslimi UNESCO Kategori 2 Uluslararası Dövüş Sanatları Merkezi Genel Sekreteri Kim Sihyun ve Uzman Choi Hanna UNESCO Türkiye Millî Komisyonu’nu ziyaret etti. Ballıca Mağarası Tabiat Parkı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine Kaydedildi Ankara’nın Jeolojik Mirası ve Jeoturizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Çalıştayı ve Fotoğraf Sergisi 16 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirildi