UNESCO Türkiye Millî Komisyonu
UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu

Haberler

“Genç Gözler İpek Yolunda” Sergi, Konferans ve Resepsiyonu 21 Haziran 2019 tarihinde UNESCO Türkiye Millî Komisyonunda gerçekleştirilmiştir.

21.6.2019

Etkinliğe UNESCO İpek Yolu Online Platformuna dâhil olarak Odak Noktası belirlemiş on devletin Büyükelçilikleri, ilgili Bakanlıklar, kurumlar, STK’lar akademisyenler, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) Yönetim Kurulu ve İhtisas Komitesi üyelerinin yanı sıra öğrenciler ve gençlerin katılım sağlamıştır.

UTMK’nın 70. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen etkinlik, 61- 64. Dönem Millî Eğitim Bakanı, 65. Dönem Kültür ve Turizm Bakanı ve UTMK Önceki Başkanı Prof. Dr. Nabi AVCI ile UTMK Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un konuşmalarıyla açılmıştır.

Etkinliğin konferans bölümünde UTMK Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Başkan Vekili Doç. Dr. Zeynep AKTÜRE, Dünya Mirasına ilişkin seri adaylıklar ve diğer işbirliği imkânlarını değerlendiren bir sunum gerçekleştirmiştir. Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi Üyesi Doç. Dr. Evrim ÖLÇER ÖZÜNEL ise sunumunda İpek Yolu’nda somut olmayan kültürel miras, çok uluslu dosya adaylıkları ve diğer ortak unsurlar açısından işbirliği ve çalışmalarını değerlendirmiştir.  “Genç Gözler İpek Yolunda” Sergisinde Türkiye’den yer bulan genç fotoğraf sanatçısı Mirkan TUNÇ İpek Yolu izlenimini kısa bir konuşmayla katılımcılarla paylaşmıştır.

Konferans sonrasında davetlilerin katılımıyla “Genç Gözler İpek Yolunda” Sergisinin Türkiye açılışı gerçekleştirilmiştir. Sergide yer alan fotoğraflar UNESCO Tarih ve Diyalog Biriminin, 11 Nisan – 22 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlediği “Genç Gözler İpek Yolunda” başlıklı uluslararası fotoğraf yarışmasının çıktılarıdır.

“Genç Gözler İpek Yolu’nda Fotoğraf Yarışması”, gençleri İpek Yolunun paylaşılan miras ve değerlerini fotoğraf sanatı üzerinden görmeye ve yansıtmaya teşvik etmek amacıyla, ülkemizin de dâhil olduğu Platformun girişimiyle geçtiğimiz yıl düzenlenmiş ve 2013-2022 Uluslararası Kültürlerin Yakınlaşması On Yılına katkıda bulunmuştur.

Gezici Sergi, yıl içinde farklı mekânlarda ziyaretçilerle buluşacaktır.


Fotoğraf Galerisi için Tıklayınız

Diğer Haberler

UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ VIII. Uluslararası Türk Halkları Geleneksel Spor Oyunları Sempozyumuna katıldı. Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER’e tsunami çalışmaları kapsamında Japonya’dan Ödül Yaşamın Anahtarı: Periyodik Tablo Konferansı 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde Selçuk Üniversitesinde Gerçekleştirildi STEM Okul Projesi 10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kocaeli’de gerçekleştirildi Yaratıcı Kültür Endüstrilerinin Desteklenmesi Odaklı Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi (KİFAÇ) Farkındalık Artırma ve İşbirliği İstişare Toplantısı 950. Yılında Kutadgu Bilig ve Adalet Paneli Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanı Bekir ÖDEMİŞ’in UNESCO Türkiye Millî Komisyonunu Ziyareti “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Suriyeli Türkmen Göçmenlerin Dil ve Kültürleri” Çalıştayı 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. ‘Âşıklık Geleneği’nin Güncel Durumu İstişare Toplantısı Erzurum’da Gerçekleştirildi UTMK Başkanı Sayın Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ’un Millî Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve UTMK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Mustafa SAFRAN’ı Ziyareti UNESCO ve Mardin İstişare Toplantısı UNESCO TÜRKİYE MİLLÎ KOMİSYONU 2019 YAZ DÖNEMİ STAJYERLERİNE SERTİFİKALARINI VERDİ Hatay UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı’nda Bilge Tonyukuk Abidesinin Dikilişinin 1300. Yıl Dönümü, Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü UNESCO 2020-2021 Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programında